Filmid

Sauna

Soome 2008
Režissöör: Antti-jussi Annila
  • Linastub 17. aprill kell 20:30

Ka eesti vaatajate mällu talletatud Antti-Jussi Annila („Igavese armastuse sõdalane”) ebaharilik ja mittesoomlaslik stiil ristata filmis fantaasia ja reaalsus, vana- ning nüüdisaeg, leiab taaskord kinnitust tema teises täispikas mängufilmis „Sauna”, mis kõnetab kinosõpra soome hingest sõja, patu, andestuse ja saunamütoloogia kaudu.
1595. aasta. Pikk ja verine sõda on lõppenud. Protestantlik Rootsi ja ortodoksne Venemaa on viimaks rahu sõlminud, mille tulemusel on Soome kahe suurriigi vahel peaaegu täiesti laastatud ja maha põletatud. Vennad Knut ja Erik, vanem raskekujulist vaimuhaigust põdev ning venelasi vihkav sõjakangelane, noorem tasakaalukama loomuga teadlasetüüp, on volitatud märgistama Soome ja Venemaa piire. Vennakseid ühendab koletu patt ja teadmine, keldrisse surema jäetud tüdruk. Tüdruku vaim hakkab mehi üüratutel sooaladel jälitama. Hirmunud mehed põgenevad ning satuvad nimetusse külla, kust leiavad eest sauna, müütilise paiga, kus saab oma patud maha pesta. Kuid kas selleks on juba liiga hilja?

Skandinaavia deemoni parim näide „Sauna” on filmi režissöörile toonud palju festivali kutseid. Linateos pälvis ka kolm Soome Filmiakadeemia Jussi auhinda ja seda on oma sünguses ja alltekstis hakatud kutsuma Andrei Tarkovski „Stalkeri” Soome vasteks.

Enne põhifilmi linastub lühifilm „Suits” (Eesti 2008, rež: Jan Erik Nõgisto)

Sts: Iiro Küttner
Op: Henri Blomberg
Mont: Joona Louhivuori
Muusika: Panu Aaltio
Os: Ville Virtanen, Tommi Eronen, Viktor Klimenko, Rain Tolk
Tootja: Bronson Club (Tero Kaukomaa, Jesse Fryckman)
Maailma müük: Blind Spot Pictures
Print: Blind Spot Pictures
Formaat: 35 mm

Pikkus: 83 min
Keel: soome, vene
Subtiitrid: eesti, inglise
Festivalid ja auhinnad: Sitges, Toronto, Fantasporto, Brüssel
Toimunud festivalid: 2008 2007 2006
MTÜ Pimedate Ööde Filmifestival, Telliskivi 60A, 10412 Tallinn Tel. (+372) 6 314 640 | info@poff.ee